Tournament Entries

# School Location
1 Bartlett High Anchorage, AK
2 Chugiak High School DDF Chugiak, AK
3 Dimond High School Anchorage, AK
4 Eagle River High School Eagle River, AK
5 East Anchorage High , AK
6 Hired ,
7 Homer High School Homer, AK
8 Lumen Christi High School Anchorage, AK
9 Service High School Anchorage, AK
10 Seward High School Seward, AK
11 South Anchorage High School , AK
12 West Anchorage High School Anchorage, AK

A. Pattern A Dramatic Interp

# School Student(s)
1 Chugiak High School DDF Makenzi Dietzler
2 Eagle River High School Gavin Taylor
3 Eagle River High School Ashley Midlo
4 Eagle River High School Monica Fast
5 Homer High School Clara Stading
6 Homer High School Eleanor Sweeney
7 Service High School Keegan Bevis

A. Pattern A Informative

# School Student(s)
1 Bartlett High Bethany Smestad
2 Chugiak High School DDF Hailey Pierce
3 Eagle River High School Catherine Shutt
4 Eagle River High School Callie Rieder
5 Eagle River High School Xiu Yi Thayer
6 Homer High School Eleanor Sweeney
7 Service High School Kathryn Tunnel
8 Service High School Emily Cesani
9 West Anchorage High School Claire Moreland
10 West Anchorage High School Lillian Yang
11 West Anchorage High School Ben Brosnahan
12 West Anchorage High School Sharon Kim
13 West Anchorage High School Mary Kim

A. Pattern A Mime

# School Student(s)
1 West Anchorage High School Erica Santaella

A. Pattern A Original Oration

# School Student(s)
1 Bartlett High Sharon Jenkins
2 Dimond High School Doyeong Yu
3 Eagle River High School Gavin Novotny
4 Eagle River High School Julia Szerszenski
5 Service High School Jasmine Turner
6 South Anchorage High School Ellie Shaw
7 West Anchorage High School Asya Gipson

A. Pattern A Readers Theater

# School Student(s)
1 Eagle River High School Monica Fast
2 Eagle River High School Callie Rieder
3 Eagle River High School Katie Bednar
4 Eagle River High School Julia Szerszenski
5 Eagle River High School Nicole Mullen
6 Eagle River High School Xiu Yi Thayer
7 Homer High School Thea Person
8 Homer High School Seth Hammond
9 Homer High School Lacie Triem
10 Homer High School Clara Stading
11 Homer High School Alexandria Sweeney
12 Service High School Ema Peterson
13 Service High School Keegan Bevis
14 Service High School Jasmine Turner
15 West Anchorage High School Sharon Kim
16 West Anchorage High School Asya Gipson
17 West Anchorage High School Mary Kim
18 West Anchorage High School Armina Kardashyan
19 West Anchorage High School Heaven Guttierez
20 West Anchorage High School Erica Santaella
21 West Anchorage High School Vaishnavi Gornale

A. Pattern A RT

# School Student(s)
1 Eagle River High School RT1 The Princess Bride
2 Homer High School RT1 "Six" The Musical
3 West Anchorage High School RT2 Arabian Nights
4 West Anchorage High School RT1 Ant Farm/Free Range Chickens

B. Pattern B Extemp Commentary

# School Student(s)
1 Bartlett High Bethany Smestad
2 Chugiak High School DDF Hailey Pierce
3 Chugiak High School DDF Tristan Pierce
4 Chugiak High School DDF Carol Mosteller
5 Eagle River High School Catherine Shutt
6 Eagle River High School Xiu Yi Thayer
7 East Anchorage High Hannah Greene
8 Homer High School Thea Person
9 Service High School Kathryn Tunnel
10 Seward High School Aly Guernsey
11 South Anchorage High School Declan Meeks
12 South Anchorage High School Ellie Shaw
13 South Anchorage High School Daniel McConnell
14 South Anchorage High School Adil Khan
15 West Anchorage High School Heaven Guttierez
16 West Anchorage High School Sharon Kim
17 West Anchorage High School Ben Moisan

B. Pattern B Humorous Interp

# School Student(s)
1 Chugiak High School DDF Tristan Pierce
2 Eagle River High School Ashley Midlo
3 East Anchorage High Hannah Greene
4 Homer High School Thea Person
5 Service High School Ethan Hoyer
6 Seward High School Aly Guernsey
7 West Anchorage High School Asya Gipson

B. Pattern B International Extemp

# School Student(s)
1 Dimond High School Theo McLain
2 Eagle River High School Gavin Taylor
3 Eagle River High School Nicole Mullen
4 Lumen Christi High School Andrew Butcher
5 Lumen Christi High School Colin Murkowski
6 Lumen Christi High School Liam Dupras
7 Lumen Christi High School Jonah Doniere
8 Service High School Jasmine Turner
9 South Anchorage High School David Bascom
10 South Anchorage High School JW Rzeszut
11 West Anchorage High School Lillian Yang

B. Pattern B Solo

# School Student(s)
1 Chugiak High School DDF Makenzi Dietzler
2 Dimond High School Theo McLain
3 Eagle River High School Gavin Taylor
4 Eagle River High School Matthew Agron
5 Homer High School Clara Stading
6 West Anchorage High School Armina Kardashyan

B. Pattern B US Extemp

# School Student(s)
1 Bartlett High Sharon Jenkins
2 Chugiak High School DDF Skye Robbins
3 Dimond High School Colin Adams
4 Eagle River High School Katie Bednar
5 Eagle River High School Matthew Agron
6 Homer High School Lawrence Dunn
7 Service High School Ema Peterson
8 South Anchorage High School Grayson Shaw
9 South Anchorage High School Reed Davidson
10 West Anchorage High School Claire Moreland
11 West Anchorage High School Ben Brosnahan
12 West Anchorage High School Emily Shem

D. Debate LD

# School Student(s)
1 Dimond High School Theo McLain
2 Dimond High School Doyeong Yu
3 Dimond High School Colin Adams
4 Eagle River High School Matthew Agron
5 Homer High School Lawrence Dunn
6 Homer High School Spencer Co
7 Homer High School Zachary Marley
8 Service High School Sophie Wilts
9 South Anchorage High School Adil Khan
10 South Anchorage High School Reed Davidson
11 South Anchorage High School Calvin Ureda

D. Debate Policy

# School Student(s)
1 Bartlett High Bethany Smestad & Sharon Jenkins
2 Eagle River High School Callie Rieder & Monica Fast
3 South Anchorage High School Daniel McConnell & Ryan Bascom
4 South Anchorage High School David Bascom & Grayson Shaw

D. Debate Public Forum

# School Student(s)
1 Eagle River High School Gavin Novotny & Ian Novotny
2 Lumen Christi High School Jack Murkowski & Vaeda Michaelson
3 Service High School Avichai Levenson & Keegan Bevis
4 Service High School Ema Peterson & Ethan Hoyer
5 West Anchorage High School Lillian Yang & Harrison Steeves-Little
6 West Anchorage High School Vaishnavi Gornale & Ben Moisan
7 West Anchorage High School Ben Brosnahan & Madeline McCowan
# School Judge Individual Events Debate
1 Bartlett High Maria Skala Y Y
2 Chugiak High School DDF Mackenna Handeland Y Y
3 Dimond High School Henry Mildon Y Y
4 Dimond High School Mckayla Montgomery Y Y
5 Dimond High School Kylle Zapata Y Y
6 Dimond High School Geneva Luteria Y Y
7 Eagle River High School Brandy Neel Y Y
8 Eagle River High School Lisa Kelzenberg Y Y
9 Eagle River High School Gregory Fast Y Y
10 East Anchorage High Tevya Robbins Y Y
11 Hired Dakota Seibert Y Y
12 Hired LIz Rangel Y Y
13 Hired Daewon Hwang Y Y
14 Hired Cora Lyon Y Y
15 Hired Genevieve Mina Y Y
16 Hired Mary Gore Y Y
17 Hired Meg Mielke Y Y
18 Hired Cheyenne Matthews Y Y
19 Hired Joel Williams
20 Hired Robert Hockema Y
21 Hired Jesse Lehman Y Y
22 Homer High School Marjorie Dunn Y Y
23 Homer High School Barbara Veeck Y
24 Lumen Christi High School Kelli Reed Y Y
25 Service High School Ted Hwang Y Y
26 Service High School Jacob Tatum Y Y
27 South Anchorage High School Nicole Eldred Y Y
28 South Anchorage High School Sabrina Schimscheimer Y Y
29 South Anchorage High School Allison Royce Y Y
30 South Anchorage High School Mason Wayt Y Y
31 South Anchorage High School Nathan Ford Y Y
32 South Anchorage High School Lauren Culhane Y Y
33 South Anchorage High School Wyatt Skala Y Y
34 South Anchorage High School Uma Prasad Y Y
35 South Anchorage High School Krista Stapleford Y Y
36 South Anchorage High School Ali Stover Y Y
37 South Anchorage High School Sam Erickson Y Y
38 West Anchorage High School Sam Woolsey Y Y