C. Open Parliamentary Result Sheets (12 entries)
Diablo Valley College - Brenna Seiersen & Tanya Prabhakar | 3 Wins - 217 Total Points Seed: 4 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Brenna Seiersen | Tanya Prabhakar |
Rd 1 | Neg | Point Loma Nazarene University - Brianna Hosmer & James Laky | Ryan Corso-Gonzales - Hired | W | 1- 29 | 2- 28 |
Rd 2 | Aff | El Camino College - Cameron Courter & Jared Hipsher | Monique Gevorkian - CSUN | L | 4- 20 | 3- 24 |
Rd 3 | Aff | El Camino College - Josiah Edwards & Michael Wagreich | Max Groznik - SDSU | W | 1- 29.5 | 2- 29 |
Rd 4 | Neg | San Diego State University - Marnon Navarro & Michael Berry | Nick Matthews - Cerritos | W | 1- 29 | 2- 28.5 |
Bronze | Aff | Parliamentary Debate at Berkeley - Joshua Alpert & Will White | Joseph Evans - El Camino; Max Groznik - SDSU; Dorri Mang - OCC |
W (LWW) |
||
Gold | Aff | San Diego State University - Matthew Hitomi & Kyle Pryor-Landman | Joseph Evans - El Camino; Xavi Torres - PCC; Nathan Silver - UCSD |
L (LWL) |
Diablo Valley College - Richa Prabhakar & Tristan Keene | 2 Wins - 199.5 Total Points Seed: 9 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Richa Prabhakar | Tristan Keene |
Rd 1 | Neg | University of California San Diego - John Melton & Jack Walsh | Scott Plambek - SD Mesa | W | 3- 28 | 2- 29 |
Rd 2 | Aff | Pasadena City College - Kyle Schmidt & Yidan Xu | Max Groznik - SDSU | L | 2- 29 | 3- 28.5 |
Rd 3 | Aff | University of Nevada, Reno - Callis/Chen/Moore _ & Callis/Chen/Moore __ | Aiden King - UCSD | W | 3- 22 | 1- 28 |
Rd 4 | Neg | El Camino College - Josiah Edwards & Michael Wagreich | Nathan Silver - UCSD | L | 3- 20 | 4- 15 |
El Camino College - Josiah Edwards & Michael Wagreich | 2 Wins - 224.5 Total Points Seed: 5 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Josiah Edwards | Michael Wagreich |
Rd 1 | Aff | San Diego State University - Matthew Hitomi & Kyle Pryor-Landman | Nick Matthews - Cerritos | L | 4- 27.5 | 2- 29 |
Rd 2 | Neg | University of California San Diego - Nikhil Emde & Srijan Chakraborty | Nathan Steele - CCSF | W | 2- 28.3 | 1- 28.2 |
Rd 3 | Neg | Diablo Valley College - Brenna Seiersen & Tanya Prabhakar | Max Groznik - SDSU | L | 3- 28.5 | 4- 28 |
Rd 4 | Aff | Diablo Valley College - Richa Prabhakar & Tristan Keene | Nathan Silver - UCSD | W | 2- 25 | 1- 30 |
El Camino College - Cameron Courter & Jared Hipsher | 3 Wins - 225.8 Total Points Seed: 2 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Cameron Courter | Jared Hipsher |
Rd 1 | Aff | San Diego State University - Marnon Navarro & Michael Berry | zz-bye | W | 2- 29.8 | 1- 30 |
Rd 2 | Neg | Diablo Valley College - Brenna Seiersen & Tanya Prabhakar | Monique Gevorkian - CSUN | W | 1- 28 | 2- 25 |
Rd 3 | Neg | Parliamentary Debate at Berkeley - Joshua Alpert & Will White | Paul Villa - DVC | L | 4- 27.5 | 3- 28 |
Rd 4 | Aff | Point Loma Nazarene University - Brianna Hosmer & James Laky | Fiker Tesfaye - SDSU | W | 3- 28.5 | 1- 29 |
Bronze | Aff | San Diego State University - Matthew Hitomi & Kyle Pryor-Landman | Nathaniel Hosmer - PLNU; Raffaela Baker - Hired; Michael Starzynski - Hired |
L (LWL) |
Parliamentary Debate at Berkeley - Joshua Alpert & Will White | 4 Wins - 218.5 Total Points Seed: 1 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Joshua Alpert | Will White |
Rd 1 | Aff | University of California San Diego - Nikhil Emde & Srijan Chakraborty | Nolan LaVoie - Nevada | W | 3- 24 | 2- 27 |
Rd 2 | Neg | San Diego State University - Matthew Hitomi & Kyle Pryor-Landman | Xavi Torres - PCC | W | 4- 24 | 1- 28 |
Rd 3 | Aff | El Camino College - Cameron Courter & Jared Hipsher | Paul Villa - DVC | W | 1- 29 | 2- 28.5 |
Rd 4 | Neg | University of California San Diego - John Melton & Jack Walsh | Dorri Mang - OCC | W | 3- 28 | 1- 30 |
Bronze | Neg | Diablo Valley College - Brenna Seiersen & Tanya Prabhakar | Joseph Evans - El Camino; Max Groznik - SDSU; Dorri Mang - OCC |
L (WLL) |
Pasadena City College - Kyle Schmidt & Yidan Xu | 2 Wins - 223.8 Total Points Seed: 6 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Kyle Schmidt | Yidan Xu |
Rd 1 | Aff | University of Nevada, Reno - Callis/Chen/Moore _ & Callis/Chen/Moore __ | Connor Eades - El Camino | L | 1- 29 | 4- 27.3 |
Rd 2 | Neg | Diablo Valley College - Richa Prabhakar & Tristan Keene | Max Groznik - SDSU | W | 1- 29.5 | 4- 27.5 |
Rd 3 | Neg | Point Loma Nazarene University - Brianna Hosmer & James Laky | Nathan Steele - CCSF | L | 2- 28.5 | 4- 27.5 |
Rd 4 | Aff | University of California San Diego - Nikhil Emde & Srijan Chakraborty | Ryan Corso-Gonzales - Hired | W | 2- 27.5 | 3- 27 |
Point Loma Nazarene University - Brianna Hosmer & James Laky | 2 Wins - 209 Total Points Seed: 8 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Brianna Hosmer | James Laky |
Rd 1 | Aff | Diablo Valley College - Brenna Seiersen & Tanya Prabhakar | Ryan Corso-Gonzales - Hired | L | 3- 26 | 4- 25 |
Rd 2 | Neg | University of Nevada, Reno - Callis/Chen/Moore _ & Callis/Chen/Moore __ | Nathan Silver - UCSD | W | 2- 15 | 1- 30 |
Rd 3 | Aff | Pasadena City College - Kyle Schmidt & Yidan Xu | Nathan Steele - CCSF | W | 3- 28 | 1- 29 |
Rd 4 | Neg | El Camino College - Cameron Courter & Jared Hipsher | Fiker Tesfaye - SDSU | L | 2- 28 | 4- 28 |
San Diego State University - Matthew Hitomi & Kyle Pryor-Landman | 3 Wins - 224.66 Total Points Seed: 3 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Matthew Hitomi | Kyle Pryor-Landman |
Rd 1 | Neg | El Camino College - Josiah Edwards & Michael Wagreich | Nick Matthews - Cerritos | W | 1- 29.5 | 3- 28 |
Rd 2 | Aff | Parliamentary Debate at Berkeley - Joshua Alpert & Will White | Xavi Torres - PCC | L | 3- 25 | 2- 27 |
Rd 3 | Aff | University of California San Diego - John Melton & Jack Walsh | Elizabeth Berthold - Nevada | W&W | B- B | B- B |
Rd 4 | Neg | University of Nevada, Reno - Callis/Chen/Moore _ & Callis/Chen/Moore __ | Ryan Fobes - Parli at Berkeley | W | 1- 30 | 2- 29 |
Bronze | Neg | El Camino College - Cameron Courter & Jared Hipsher | Nathaniel Hosmer - PLNU; Raffaela Baker - Hired; Michael Starzynski - Hired |
W (WLW) |
||
Gold | Neg | Diablo Valley College - Brenna Seiersen & Tanya Prabhakar | Joseph Evans - El Camino; Xavi Torres - PCC; Nathan Silver - UCSD |
W (WLW) |
San Diego State University - Marnon Navarro & Michael Berry | 0 Wins - 222.2 Total Points Seed: 12 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Marnon Navarro | Michael Berry |
Rd 1 | Neg | El Camino College - Cameron Courter & Jared Hipsher | zz-bye | L | 3- 29.7 | 4- 29.5 |
Rd 2 | Aff | University of California San Diego - John Melton & Jack Walsh | Roxanne Tuscany - Grossmont | L | 4- 26 | 2- 27.5 |
Rd 3 | Neg | University of California San Diego - Nikhil Emde & Srijan Chakraborty | Nathaniel Hosmer - PLNU | L | 4- 26 | 2- 28 |
Rd 4 | Aff | Diablo Valley College - Brenna Seiersen & Tanya Prabhakar | Nick Matthews - Cerritos | L | 4- 27.5 | 3- 28 |
University of California San Diego - John Melton & Jack Walsh | 2 Wins - 220.66 Total Points Seed: 7 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | John Melton | Jack Walsh |
Rd 1 | Aff | Diablo Valley College - Richa Prabhakar & Tristan Keene | Scott Plambek - SD Mesa | L | 4- 25 | 1- 30 |
Rd 2 | Neg | San Diego State University - Marnon Navarro & Michael Berry | Roxanne Tuscany - Grossmont | W | 3- 26.5 | 1- 28 |
Rd 3 | Neg | San Diego State University - Matthew Hitomi & Kyle Pryor-Landman | Elizabeth Berthold - Nevada | W&W | B- B | B- B |
Rd 4 | Aff | Parliamentary Debate at Berkeley - Joshua Alpert & Will White | Dorri Mang - OCC | L | 2- 29 | 4- 27 |
University of California San Diego - Nikhil Emde & Srijan Chakraborty | 1 Wins - 214.1 Total Points Seed: 10 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Nikhil Emde | Srijan Chakraborty |
Rd 1 | Neg | Parliamentary Debate at Berkeley - Joshua Alpert & Will White | Nolan LaVoie - Nevada | L | 1- 29 | 4- 20 |
Rd 2 | Aff | El Camino College - Josiah Edwards & Michael Wagreich | Nathan Steele - CCSF | L | 3- 28.1 | 4- 28 |
Rd 3 | Aff | San Diego State University - Marnon Navarro & Michael Berry | Nathaniel Hosmer - PLNU | W | 1- 29 | 3- 27 |
Rd 4 | Neg | Pasadena City College - Kyle Schmidt & Yidan Xu | Ryan Corso-Gonzales - Hired | L | 1- 28 | 4- 25 |
University of Nevada, Reno - Callis/Chen/Moore _ & Callis/Chen/Moore __ | 1 Wins - 170.9 Total Points Seed: 11 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rd | Side | Opponent | Judge | Decision | Callis/Chen/Moore _ | Callis/Chen/Moore __ |
Rd 1 | Neg | Pasadena City College - Kyle Schmidt & Yidan Xu | Connor Eades - El Camino | W | 2- 28.9 | 2- 28 |
Rd 2 | Aff | Point Loma Nazarene University - Brianna Hosmer & James Laky | Nathan Silver - UCSD | L | 3- 10 | 4- 5 |
Rd 3 | Neg | Diablo Valley College - Richa Prabhakar & Tristan Keene | Aiden King - UCSD | L | 2- 25 | 4- 19 |
Rd 4 | Aff | San Diego State University - Matthew Hitomi & Kyle Pryor-Landman | Ryan Fobes - Parli at Berkeley | L | 3- 28 | 4- 27 |
[Cached]