2017 California Middle School State Tournament

Cal State Los Angeles -- May 6-7, 2017

Open LD Result Sheets

Academy of Higher Learning Academy of Higher Learning TT 2 Wins 139 (tot) Seed: 37
Rd Side Opponent Judge Decision Katelyn Tao
1 Aff Teddy Independent MC Anil Dixit - Miller Middle L 26.5
2 Neg Young Genius, Bay Area Debate Academy A Sunil Kothari - Golden State L 27
3 Aff New West Charter School MC Christina Chu - Miller Middle W 28.5
4 Neg Joaquin Miller Middle School BG Sunil Kothari - Golden State W 30
5 Aff New West Charter School RW Monica Joshi - Miller Middle L 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 9 Total Points: 139
Academy of Higher Learning Academy of Higher Learning AK 1 Wins 132 (tot) Seed: 47
Rd Side Opponent Judge Decision Alex Kim
1 Neg Nova 42 Academy SC Ruby Marsh - Westridge L 27
2 Aff Rosemont Speech and Debate KD Anil Dixit - Miller Middle W 26.5
3 Aff Joaquin Miller Middle School BG Justin Jang - Autonomy L 26.5
4 Neg Marlborough School SR Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 27
5 Aff Jeffrey Trail Middle School NW Anthony Kim - Magnet Academy L 25
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 11 Total Points: 132
Academy of Higher Learning Academy of Higher Learning JL 2 Wins 139 (tot) Seed: 36
Rd Side Opponent Judge Decision Joseph Lim
1 Neg Autonomy Debate CC Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 27.5
2 Aff Jeffrey Trail Middle School HM Christina Chu - Miller Middle L 27.5
3 Aff Marlborough School ST* Monica Joshi - Miller Middle L 28
4 Neg Westridge School FP* Monica Joshi - Miller Middle L 29
5 Neg Joaquin Miller Middle School BG Nilam Faqhir - Magnet Academy W 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 139
Academy of Higher Learning Academy of Higher Learning CL 1 Wins 139 (tot) Seed: 42
Rd Side Opponent Judge Decision Conner Lee
1 Aff Young Genius, Bay Area Debate Academy A Anil Dixit - Miller Middle L 27.5
2 Neg Magnet Learning Academy BX Abraham Rincon - Autonomy L 28
3 Neg Jeffrey Trail Middle School JF Rajan Gupta - Miller Middle L 28.5
4 Aff Jeffrey Trail Middle School NW Max Duncan - Marlborough L 27
5 Aff Autonomy Debate CC Sunil Kothari - Golden State W 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 139
Academy of Higher Learning Academy of Higher Learning JK 1 Wins 132.5 (tot) Seed: 49
Rd Side Opponent Judge Decision Jessica Kim
1 Aff Magnet Learning Academy BX Ruby Marsh - Westridge L 26.5
2 Neg Joaquin Miller Middle School BC Dan Armitage - Marlborough L 26
3 Neg Marlborough School LD Christina Chu - Miller Middle L 28
4 Aff Autonomy Debate CC Andrew Perez - Kudos W 27
5 Neg Marlborough School SS Christina Chu - Miller Middle L 25
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 11 Total Points: 132.5
Academy of Higher Learning Academy of Higher Learning JK 2 Wins 141.5 (tot) Seed: 33
Rd Side Opponent Judge Decision Janice Jung
(23rd spkr)
1 Neg New West Charter School CT Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 30
2 Aff Joaquin Miller Middle School AD Adam Torson - Marlborough L 28
3 Aff Cordelia Reynolds Anil Dixit - Miller Middle W 27.5
4 Neg Joaquin Miller Middle School BC Sunil Kothari - Golden State L 29
5 Neg Marlborough School SM Abraham Rincon - Autonomy L 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 11 Total Points: 141.5
Academy of Higher Learning Academy of Higher Learning JZ 3 Wins 113.5 (tot) Seed: 23
Rd Side Opponent Judge Decision Joie Zhang
1 Aff Jeffrey Trail Middle School SG* Christina Chu - Miller Middle L 28
2 Neg Kudos AL Ashley Johnson - PSA L 28
3 Aff Joaquin Miller Middle School BC Justin Jang - Autonomy W 29.5
4 Neg New West Charter School NF Max Duncan - Marlborough W 28
5 Neg New West Charter School CT Dan Armitage - Marlborough W
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 113.5
Academy of Higher Learning Academy of Higher Learning KD 2 Wins 135.5 (tot) Seed: 38
Rd Side Opponent Judge Decision Konnie Duan
1 Neg Young Genius, Bay Area Debate Academy MD* Christina Chu - Miller Middle W 28
2 Aff Autonomy Debate CC Anil Dixit - Miller Middle W 26.5
3 Aff Jeffrey Trail Middle School SG* Dan Armitage - Marlborough L 27.5
4 Neg Marlborough School ST* Anil Dixit - Miller Middle L 26.5
5 Aff Jeffrey Trail Middle School JF Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 18 Total Points: 135.5
Autonomy Debate Autonomy Debate CC 0 Wins 130 (tot) Seed: 53
Rd Side Opponent Judge Decision Caitlyn Chou
1 Aff Academy of Higher Learning JL Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 25
2 Neg Academy of Higher Learning KD Anil Dixit - Miller Middle L 26
3 Aff Young Genius, Bay Area Debate Academy MD* Jerry Gao - Miller Middle L 27
4 Neg Academy of Higher Learning JK Andrew Perez - Kudos L 26
5 Neg Academy of Higher Learning CL Sunil Kothari - Golden State L 26
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 10 Total Points: 130
Autonomy Debate Autonomy Debate ML 3 Wins 142 (tot) Seed: 18
Rd Side Opponent Judge Decision Mingyu Liu
(19th spkr)
1 Neg La Reina High School CG Grace Lim - AofHL W 27.5
2 Aff New West Charter School CT Anthony Kim - Magnet Academy W 30
3 Aff Jeffrey Trail Middle School HM Anil Dixit - Miller Middle W 27
4 Neg BASIS Silicon Valley DA Rajan Gupta - Miller Middle L 29
5 Aff Marlborough School ST* Jerry Gao - Miller Middle L 28.5
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 15 Total Points: 142
BASIS Silicon Valley BASIS Silicon Valley DA 4 Wins 143 (tot) Seed: 10
Rd Side Opponent Judge Decision Deepesh Aggarwal
(15th spkr)
1 Neg Rosemont Speech and Debate KD Charlotte Kopelman - Westridge W 30
2 Aff Westridge School FP* Sunil Kothari - Golden State W 28
3 Neg Joaquin Miller Middle School AD Grace Lim - AofHL W 28.5
4 Aff Autonomy Debate ML Rajan Gupta - Miller Middle W 28.5
5 Aff Jeffrey Trail Middle School SG* Jerry Gao - Miller Middle L 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 16 Total Points: 143
BASIS Silicon Valley BASIS Silicon Valley KR 3 Wins 140 (tot) Seed: 24
Rd Side Opponent Judge Decision Kaushal Ramalingam
1 Neg The Golden State Academy MS Joseph Flores - Mirman W 27.5
2 Aff Marlborough School SS Ashley Johnson - PSA W 28
3 Neg Wilshire Academy AL* Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 28
4 Aff TCA DA Adam Torson - Marlborough L 27.5
5 Aff Marlborough School SR Matt Karnyski - AofHL W 29
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 15 Total Points: 140
Jeffrey Trail Middle School Jeffrey Trail Middle School SG 5 Wins 141 (tot) Seed: 3
Rd Side Opponent Judge Decision Sonia Goyal
(24th spkr)
1 Neg Academy of Higher Learning JZ Christina Chu - Miller Middle W 28.5
2 Aff Nova 42 Academy AL Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 28
3 Neg Academy of Higher Learning KD Dan Armitage - Marlborough W 28
4 Aff Marlborough School IW Jerry Gao - Miller Middle W 28
5 Neg BASIS Silicon Valley DA Jerry Gao - Miller Middle W 28.5
Quarterfinals Aff Young Genius, Bay Area Debate Academy MD Adam Torson, Ted Kim, Moon Sung Gwak LLL  
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 14 Total Points: 141
Jeffrey Trail Middle School Jeffrey Trail Middle School JF 4 Wins 142.5 (tot) Seed: 9
Rd Side Opponent Judge Decision Joanna Fan
(13th spkr)
1 Aff Kudos AL Mahek Ahmad - Flintridge Prep L 28
2 Neg New West Charter School NF Grace Lim - AofHL W 29
3 Aff Academy of Higher Learning CL Rajan Gupta - Miller Middle W 29
4 Neg Cordelia Reynolds Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 28.5
5 Neg Academy of Higher Learning KD Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 8 Total Points: 142.5
Jeffrey Trail Middle School Jeffrey Trail Middle School NW 3 Wins 141.5 (tot) Seed: 20
Rd Side Opponent Judge Decision Natalie Wang
(20th spkr)
1 Neg The Golden State Academy SS Joseph Flores - Mirman L 27
2 Aff La Reina High School SM Adam Torson - Marlborough L 28
3 Aff Wilshire Academy JK Sunil Kothari - Golden State W 29
4 Neg Academy of Higher Learning CL Max Duncan - Marlborough W 28
5 Neg Academy of Higher Learning AK Anthony Kim - Magnet Academy W 29.5
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 9 Total Points: 141.5
Jeffrey Trail Middle School Jeffrey Trail Middle School HM 3 Wins 142.5 (tot) Seed: 16
Rd Side Opponent Judge Decision Hiba Mughal
(12th spkr)
1 Aff Marlborough School SR Rajan Gupta - Miller Middle W 29
2 Neg Academy of Higher Learning JL Christina Chu - Miller Middle W 28.5
3 Neg Autonomy Debate ML Anil Dixit - Miller Middle L 27.5
4 Aff The Golden State Academy SS Grace Lim - AofHL W 29.5
5 Neg TCA DA Abraham Rincon - Autonomy L 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 16 Total Points: 142.5
Joaquin Miller Middle School Joaquin Miller Middle School BC 3 Wins 137 (tot) Seed: 28
Rd Side Opponent Judge Decision Brandon Chu
1 Neg TCA DA Lily Nelson - Westridge L 27
2 Aff Academy of Higher Learning JK Dan Armitage - Marlborough W 27
3 Neg Academy of Higher Learning JZ Justin Jang - Autonomy L 27
4 Aff Academy of Higher Learning JK Sunil Kothari - Golden State W 26
5 Neg Cordelia Reynolds Sunil Kothari - Golden State W 30
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 11 Total Points: 137
Joaquin Miller Middle School Joaquin Miller Middle School BG 1 Wins 138 (tot) Seed: 41
Rd Side Opponent Judge Decision Benjamin Gao
1 Neg Wilshire Academy AL* Grace Lim - AofHL L 28
2 Aff The Golden State Academy SS Meaghan Loeffler - Magnet Academy L 28
3 Neg Academy of Higher Learning AK Justin Jang - Autonomy W 26
4 Aff Academy of Higher Learning TT Sunil Kothari - Golden State L 28
5 Aff Academy of Higher Learning JL Nilam Faqhir - Magnet Academy L 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 138
Joaquin Miller Middle School Joaquin Miller Middle School AD 3 Wins 137 (tot) Seed: 27
Rd Side Opponent Judge Decision Arnav Dixit
1 Aff New West Charter School JS Lily Nelson - Westridge W 26
2 Neg Academy of Higher Learning JK Adam Torson - Marlborough W 28.5
3 Aff BASIS Silicon Valley DA Grace Lim - AofHL L 28
4 Neg Kudos AL Adam Torson - Marlborough W 27.5
5 Neg Mirman School LZ* Grace Lim - AofHL L 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 15 Total Points: 137
Kudos Kudos AL 3 Wins 142.5 (tot) Seed: 14
Rd Side Opponent Judge Decision Aaron Lee
(9th spkr)
1 Neg Jeffrey Trail Middle School JF Mahek Ahmad - Flintridge Prep W 29.5
2 Aff Academy of Higher Learning JZ Ashley Johnson - PSA W 29
3 Neg Teddy Independent MC Grace Lim - AofHL W 29
4 Aff Joaquin Miller Middle School AD Adam Torson - Marlborough L 27
5 Aff The Golden State Academy SS Anil Dixit - Miller Middle L 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 17 Total Points: 142.5
Kudos Kudos EC 5 Wins 140.5 (tot) Seed: 4
Rd Side Opponent Judge Decision Ethan Chang
1 Aff Marlborough School IW Bailey Hobey - Flintridge Prep W 28
2 Neg New West Charter School JS Rajan Gupta - Miller Middle W 29.5
3 Neg New West Charter School RW Edmond Wen - Autonomy W 27.5
4 Aff Young Genius, Bay Area Debate Academy A Grace Lim - AofHL W 28
5 Aff Wilshire Academy AL* Anil Dixit - Miller Middle W 27.5
Quarterfinals Neg Mirman School LZ Dan Armitage, Monica Joshi, Ruby Marsh WWW  
Semifinals Neg Wilshire Academy AL Rachel Harris, Meaghan Loeffler, Anoop Singh LLW  
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 140.5
La Reina High School La Reina High School SM 2 Wins 139.5 (tot) Seed: 34
Rd Side Opponent Judge Decision Soumya Monga
1 Aff The Golden State Academy MS Mahek Ahmad - Flintridge Prep L 28
2 Neg Jeffrey Trail Middle School NW Adam Torson - Marlborough W 28.5
3 Aff New West Charter School NF Sunil Kothari - Golden State W 28
4 Neg The Golden State Academy MS Matt Karnyski - AofHL L 27
5 Neg The Golden State Academy AH* Rajan Gupta - Miller Middle L 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 139.5
La Reina High School La Reina High School CG 2 Wins 143.5 (tot) Seed: 29
Rd Side Opponent Judge Decision Chaarvi Goel
(4th spkr)
1 Aff Autonomy Debate ML Grace Lim - AofHL L 29
2 Neg Marlborough School ST* Rajan Gupta - Miller Middle L 29
3 Aff New West Charter School CT Matt Karnyski - AofHL W 30
4 Neg New West Charter School JS Monica Joshi - Miller Middle L 28.5
5 Aff Rosemont Speech and Debate KD Dan Armitage - Marlborough W 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 143.5
Magnet Learning Academy Magnet Learning Academy BX 3 Wins 139 (tot) Seed: 25
Rd Side Opponent Judge Decision Brandon Xu
1 Neg Academy of Higher Learning JK Ruby Marsh - Westridge W 28.5
2 Aff Academy of Higher Learning CL Abraham Rincon - Autonomy W 27
3 Neg TCA DA Dan Armitage - Marlborough L 28
4 Aff Nova 42 Academy SC Christina Chu - Miller Middle W 28.5
5 Neg Young Genius, Bay Area Debate Academy MD* Grace Lim - AofHL L 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 139
Marlborough School Marlborough School SM 3 Wins 142 (tot) Seed: 19
Rd Side Opponent Judge Decision Sadie May
(18th spkr)
1 Neg New West Charter School MC Rajan Gupta - Miller Middle W 29
2 Aff Wilshire Academy JK Edmond Wen - Autonomy W 28
3 Neg Nova 42 Academy SC Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 28.5
4 Aff The Golden State Academy AH* Anil Dixit - Miller Middle L 28.5
5 Aff Academy of Higher Learning JK Abraham Rincon - Autonomy W 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 142
Marlborough School Marlborough School ST 5 Wins 143.5 (tot) Seed: 1
Rd Side Opponent Judge Decision SarahMae Tuohy
(3rd spkr)
1 Neg Wilshire Academy JK Andrew Perez - Kudos W 29
2 Aff La Reina High School CG Rajan Gupta - Miller Middle W 29
3 Neg Academy of Higher Learning JL Monica Joshi - Miller Middle W 28.5
4 Aff Academy of Higher Learning KD Anil Dixit - Miller Middle W 28
5 Neg Autonomy Debate ML Jerry Gao - Miller Middle W 29
Quarterfinals Aff Wilshire Academy AL Calvin Ngo, Gia Karpovzis, Anthony Kim LLL  
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 10 Total Points: 143.5
Marlborough School Marlborough School SR 3 Wins 141.5 (tot) Seed: 21
Rd Side Opponent Judge Decision Sonora Robles
(22nd spkr)
1 Neg Jeffrey Trail Middle School HM Rajan Gupta - Miller Middle L 28.5
2 Aff Nova 42 Academy SC Monica Joshi - Miller Middle W 29
3 Neg Rosemont Speech and Debate HG Jerry Gao - Miller Middle W 28
4 Aff Academy of Higher Learning AK Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 28
5 Neg BASIS Silicon Valley KR Matt Karnyski - AofHL L 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 11 Total Points: 141.5
Marlborough School Marlborough School LD 2 Wins 139.5 (tot) Seed: 32
Rd Side Opponent Judge Decision Leah Dimsu
(21st spkr)
1 Neg Nova 42 Academy AL Monica Joshi - Miller Middle L 28.5
2 Aff The Golden State Academy MS Jerry Gao - Miller Middle W 28
3 Aff Academy of Higher Learning JK Christina Chu - Miller Middle W 28.5
4 Neg Wilshire Academy JK Matt Karnyski - AofHL L 26
5 Aff Nova 42 Academy SC Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 28.5
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 8 Total Points: 139.5
Marlborough School Cordelia Reynolds 1 Wins 140 (tot) Seed: 40
Rd Side Opponent Judge Decision Cordelia Reynolds
1 Neg Rosemont Speech and Debate HG Bailey Hobey - Flintridge Prep W 27
2 Aff Mirman School LZ* Christina Chu - Miller Middle L 28
3 Neg Academy of Higher Learning JK Anil Dixit - Miller Middle L 28
4 Aff Jeffrey Trail Middle School JF Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 28
5 Aff Joaquin Miller Middle School BC Sunil Kothari - Golden State L 29
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 14 Total Points: 140
Marlborough School Marlborough School IW 3 Wins 143 (tot) Seed: 15
Rd Side Opponent Judge Decision Isabella Whitney
(10th spkr)
1 Neg Kudos EC* Bailey Hobey - Flintridge Prep L 28
2 Aff TCA DA Jerry Gao - Miller Middle W 28
3 Aff The Golden State Academy MS Rajan Gupta - Miller Middle W 29.5
4 Neg Jeffrey Trail Middle School SG* Jerry Gao - Miller Middle L 27.5
5 Aff Young Genius, Bay Area Debate Academy A Matt Karnyski - AofHL W 30
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 17 Total Points: 143
Marlborough School Marlborough School SS 3 Wins 138.5 (tot) Seed: 26
Rd Side Opponent Judge Decision Sofia Simon-Trench
1 Aff New West Charter School NF Andrew Rothschild - Kudos W 28
2 Neg BASIS Silicon Valley KR Ashley Johnson - PSA L 27
3 Neg The Golden State Academy AH* Monica Joshi - Miller Middle L 28.5
4 Aff New West Charter School RW Jerry Gao - Miller Middle W 28
5 Aff Academy of Higher Learning JK Christina Chu - Miller Middle W 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 138.5
Mirman School Mirman School LZ 4 Wins 145 (tot) Seed: 5
Rd Side Opponent Judge Decision Lauren Zaidel
(1st spkr)
1 Aff New West Charter School RW Monica Joshi - Miller Middle L 29
2 Neg Cordelia Reynolds Christina Chu - Miller Middle W 29
3 Aff New West Charter School JS Matt Karnyski - AofHL W 28
4 Neg Rosemont Speech and Debate KD Christina Chu - Miller Middle W 29
5 Aff Joaquin Miller Middle School AD Grace Lim - AofHL W 30
Quarterfinals Aff Kudos EC Dan Armitage, Monica Joshi, Ruby Marsh LLL  
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 9 Total Points: 145
Mirman School Mirman School MA 1 Wins 112.5 (tot) Seed: 43
Rd Side Opponent Judge Decision Madeline Aramian
1 Neg The Golden State Academy AH* Jerry Gao - Miller Middle L 27.5
2 Aff Young Genius, Bay Area Debate Academy MD* Meaghan Loeffler - Magnet Academy L 28
3 Aff Westridge School FP* Edmond Wen - Autonomy L 28
4 Neg New West Charter School MC Ruben Roberts - Frick W 28
5 Aff New West Charter School NF Monica Joshi - Miller Middle L 1
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 15 Total Points: 112.5
New West Charter School New West Charter School RW 2 Wins 139 (tot) Seed: 35
Rd Side Opponent Judge Decision Ryden Weiss
1 Neg Mirman School LZ* Monica Joshi - Miller Middle W 28.5
2 Aff Rosemont Speech and Debate HG Grace Lim - AofHL L 28
3 Aff Kudos EC* Edmond Wen - Autonomy L 27
4 Neg Marlborough School SS Jerry Gao - Miller Middle L 27.5
5 Neg Academy of Higher Learning TT Monica Joshi - Miller Middle W 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 15 Total Points: 139
New West Charter School New West Charter School JS 2 Wins 133.1 (tot) Seed: 39
Rd Side Opponent Judge Decision Jackson SooHoo
1 Neg Joaquin Miller Middle School AD Lily Nelson - Westridge L 24
2 Aff Kudos EC* Rajan Gupta - Miller Middle L 28.5
3 Neg Mirman School LZ* Matt Karnyski - AofHL L 26
4 Aff La Reina High School CG Monica Joshi - Miller Middle W 28
5 Aff ZZ-BYE JUDGE TBA - W B
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 14 Total Points: 133.13
New West Charter School New West Charter School MC 1 Wins 131.5 (tot) Seed: 44
Rd Side Opponent Judge Decision Max Cohen
1 Aff Marlborough School SM Rajan Gupta - Miller Middle L 28
2 Neg The Golden State Academy MS Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 27.5
3 Neg Academy of Higher Learning TT Christina Chu - Miller Middle L 28
4 Aff Mirman School MA Ruben Roberts - Frick L 27
5 Aff The Golden State Academy MS Nilam Faqhir - Magnet Academy W 21
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 10 Total Points: 131.5
New West Charter School New West Charter School NF 1 Wins 106.5 (tot) Seed: 50
Rd Side Opponent Judge Decision Nathaniel Farzadmehr
1 Neg Marlborough School SS Andrew Rothschild - Kudos L 27
2 Aff Jeffrey Trail Middle School JF Grace Lim - AofHL L 27.5
3 Neg La Reina High School SM Sunil Kothari - Golden State L 27
4 Aff Academy of Higher Learning JZ Max Duncan - Marlborough L 25
5 Neg Mirman School MA Monica Joshi - Miller Middle W
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 106.5
New West Charter School New West Charter School CT 1 Wins 3.8 (tot) Seed: 52
Rd Side Opponent Judge Decision Carter Collin Taylor
1 Aff Academy of Higher Learning JK Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 1
2 Neg Autonomy Debate ML Anthony Kim - Magnet Academy L 1
3 Neg La Reina High School CG Matt Karnyski - AofHL L 1
4 Aff ZZ-BYE JUDGE TBA - W B
5 Aff Academy of Higher Learning JZ Dan Armitage - Marlborough L
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 10 Total Points: 4
Nova 42 Academy Nova 42 Academy SC 3 Wins 140.5 (tot) Seed: 22
Rd Side Opponent Judge Decision Spencer Cheung
(25th spkr)
1 Aff Academy of Higher Learning AK Ruby Marsh - Westridge W 27.5
2 Neg Marlborough School SR Monica Joshi - Miller Middle L 28
3 Aff Marlborough School SM Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 29
4 Neg Magnet Learning Academy BX Christina Chu - Miller Middle L 28
5 Neg Marlborough School LD Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 140.5
Nova 42 Academy Nova 42 Academy AL 2 Wins 142 (tot) Seed: 30
Rd Side Opponent Judge Decision Andrew Li
(14th spkr)
1 Aff Marlborough School LD Monica Joshi - Miller Middle W 29
2 Neg Jeffrey Trail Middle School SG* Shilpa Shanbhag - Miller Middle L 28
3 Neg The Golden State Academy SS Adam Torson - Marlborough L 27.5
4 Aff Teddy Independent MC Dan Armitage - Marlborough L 28.5
5 Neg Rosemont Speech and Debate HG Anthony Kim - Magnet Academy W 29
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 15 Total Points: 142
Rosemont Speech and Debate Rosemont Speech and Debate HG 1 Wins 132.5 (tot) Seed: 48
Rd Side Opponent Judge Decision Henri Gang
1 Aff Cordelia Reynolds Bailey Hobey - Flintridge Prep L 26
2 Neg New West Charter School RW Grace Lim - AofHL W 27.5
3 Aff Marlborough School SR Jerry Gao - Miller Middle L 26.5
4 Neg Young Genius, Bay Area Debate Academy MD* Dan Armitage - Marlborough L 25.5
5 Aff Nova 42 Academy AL Anthony Kim - Magnet Academy L 27
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 132.5
Rosemont Speech and Debate Rosemont Speech and Debate KD 1 Wins 93.1 (tot) Seed: 51
Rd Side Opponent Judge Decision Kevin Dong
1 Aff BASIS Silicon Valley DA Charlotte Kopelman - Westridge L 1
2 Neg Academy of Higher Learning AK Anil Dixit - Miller Middle L 25
3 Aff ZZ-BYE JUDGE TBA - W B
4 Aff Mirman School LZ* Christina Chu - Miller Middle L 27.5
5 Neg La Reina High School CG Dan Armitage - Marlborough L 21
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 11 Total Points: 93.13
TCA TCA DA 4 Wins 142.5 (tot) Seed: 11
Rd Side Opponent Judge Decision Diya Aggarwal
(16th spkr)
1 Aff Joaquin Miller Middle School BC Lily Nelson - Westridge W 28
2 Neg Marlborough School IW Jerry Gao - Miller Middle L 28
3 Aff Magnet Learning Academy BX Dan Armitage - Marlborough W 29.5
4 Neg BASIS Silicon Valley KR Adam Torson - Marlborough W 28
5 Aff Jeffrey Trail Middle School HM Abraham Rincon - Autonomy W 29
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 15 Total Points: 142.5
Teddy Independent Teddy Independent MC 3 Wins 142.5 (tot) Seed: 17
Rd Side Opponent Judge Decision Monie Choi
(11th spkr)
1 Neg Academy of Higher Learning TT Anil Dixit - Miller Middle W 27
2 Aff The Golden State Academy AH* Abraham Rincon - Autonomy L 27
3 Aff Kudos AL Grace Lim - AofHL L 29.5
4 Neg Nova 42 Academy AL Dan Armitage - Marlborough W 29
5 Aff Wilshire Academy JK Christina Chu - Miller Middle W 30
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 142.5
The Golden State Academy The Golden State Academy MS 1 Wins 132.5 (tot) Seed: 45
Rd Side Opponent Judge Decision Murtaza Shiyaji
1 Aff BASIS Silicon Valley KR Joseph Flores - Mirman L 27
2 Neg Marlborough School LD Jerry Gao - Miller Middle L 27.5
3 Neg Marlborough School IW Rajan Gupta - Miller Middle L 28.5
4 Aff La Reina High School SM Matt Karnyski - AofHL W 27.5
5 Neg New West Charter School MC Nilam Faqhir - Magnet Academy L 22
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 11 Total Points: 132.5
The Golden State Academy The Golden State Academy MS 3 Wins 143 (tot) Seed: 13
Rd Side Opponent Judge Decision Meera Sehgal
(7th spkr)
1 Neg La Reina High School SM Mahek Ahmad - Flintridge Prep W 29
2 Aff New West Charter School MC Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 28
3 Neg Young Genius, Bay Area Debate Academy A Adam Torson - Marlborough W 28.5
4 Aff Wilshire Academy AL* Rajan Gupta - Miller Middle L 29
5 Neg Westridge School FP* Rajan Gupta - Miller Middle L 28.5
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 13 Total Points: 143
The Golden State Academy The Golden State Academy SS 4 Wins 140 (tot) Seed: 12
Rd Side Opponent Judge Decision Samrudh Shenoy
(26th spkr)
1 Aff Jeffrey Trail Middle School NW Joseph Flores - Mirman W 27.5
2 Neg Joaquin Miller Middle School BG Meaghan Loeffler - Magnet Academy W 27
3 Aff Nova 42 Academy AL Adam Torson - Marlborough W 28
4 Neg Jeffrey Trail Middle School HM Grace Lim - AofHL L 29
5 Neg Kudos AL Anil Dixit - Miller Middle W 28.5
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 140
The Golden State Academy The Golden State Academy AH 5 Wins 143.5 (tot) Seed: 2
Rd Side Opponent Judge Decision Adarsh Hiremath
(6th spkr)
1 Aff Mirman School MA Jerry Gao - Miller Middle W 28
2 Neg Teddy Independent MC Abraham Rincon - Autonomy W 28
3 Aff Marlborough School SS Monica Joshi - Miller Middle W 29.5
4 Neg Marlborough School SM Anil Dixit - Miller Middle W 28.5
5 Aff La Reina High School SM Rajan Gupta - Miller Middle W 29.5
Quarterfinals Neg Westridge School FP Sean Lipps, Jonas Le Barillec, Julian Anderson WWW  
Semifinals Aff Young Genius, Bay Area Debate Academy MD Victor Qin, Jonas Le Barillec, Daniel Kyle WLW  
Finals Neg Wilshire Academy AL Tyrae Bell, Manvendra Mishra, Matt Karnyski WWW  
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 143.5
Westridge School Westridge School FP 4 Wins 143.5 (tot) Seed: 7
Rd Side Opponent Judge Decision Felicity Park
(5th spkr)
1 Aff ZZ-BYE Jerry Gao - Miller Middle W 28
2 Neg BASIS Silicon Valley DA Sunil Kothari - Golden State L 29
3 Neg Mirman School MA Edmond Wen - Autonomy W 28
4 Aff Academy of Higher Learning JL Monica Joshi - Miller Middle W 29.5
5 Aff The Golden State Academy MS Rajan Gupta - Miller Middle W 29
Quarterfinals Aff The Golden State Academy AH Sean Lipps, Jonas Le Barillec, Julian Anderson LLL  
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 10 Total Points: 143.5
Wilshire Academy Wilshire Academy JK 1 Wins 134 (tot) Seed: 46
Rd Side Opponent Judge Decision Jun Kim
1 Aff Marlborough School ST* Andrew Perez - Kudos L 27.5
2 Neg Marlborough School SM Edmond Wen - Autonomy L 27
3 Neg Jeffrey Trail Middle School NW Sunil Kothari - Golden State L 28
4 Aff Marlborough School LD Matt Karnyski - AofHL W 26.5
5 Neg Teddy Independent MC Christina Chu - Miller Middle L 25
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 16 Total Points: 134
Wilshire Academy Wilshire Academy AL 4 Wins 142.5 (tot) Seed: 8
Rd Side Opponent Judge Decision Audrey Lee
(8th spkr)
1 Aff Joaquin Miller Middle School BG Grace Lim - AofHL W 29
2 Neg ZZ-BYE Dan Armitage - Marlborough W 28
3 Aff BASIS Silicon Valley KR Shilpa Shanbhag - Miller Middle W 29
4 Neg The Golden State Academy MS Rajan Gupta - Miller Middle W 29.5
5 Neg Kudos EC* Anil Dixit - Miller Middle L 27
Quarterfinals Neg Marlborough School ST Calvin Ngo, Gia Karpovzis, Anthony Kim WWW  
Semifinals Aff Kudos EC Rachel Harris, Meaghan Loeffler, Anoop Singh WWL  
Finals Aff The Golden State Academy AH Tyrae Bell, Manvendra Mishra, Matt Karnyski LLL  
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 12 Total Points: 142.5
Young Genius, Bay Area Debate Academy Young Genius, Bay Area Debate Academy MD 4 Wins 145 (tot) Seed: 6
Rd Side Opponent Judge Decision Meghana Dhruv
(2nd spkr)
1 Aff Academy of Higher Learning KD Christina Chu - Miller Middle L 29
2 Neg Mirman School MA Meaghan Loeffler - Magnet Academy W 29
3 Neg Autonomy Debate CC Jerry Gao - Miller Middle W 28
4 Aff Rosemont Speech and Debate HG Dan Armitage - Marlborough W 29
5 Aff Magnet Learning Academy BX Grace Lim - AofHL W 30
Quarterfinals Neg Jeffrey Trail Middle School SG Adam Torson, Ted Kim, Moon Sung Gwak WWW  
Semifinals Neg The Golden State Academy AH Victor Qin, Jonas Le Barillec, Daniel Kyle LWL  
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 7 Total Points: 145
Young Genius, Bay Area Debate Academy Young Genius, Bay Area Debate Academy A 2 Wins 142.5 (tot) Seed: 31
Rd Side Opponent Judge Decision Varun Ayyappan
(17th spkr)
1 Neg Academy of Higher Learning CL Anil Dixit - Miller Middle W 27.5
2 Aff Academy of Higher Learning TT Sunil Kothari - Golden State W 30
3 Aff The Golden State Academy MS Adam Torson - Marlborough L 28
4 Neg Kudos EC* Grace Lim - AofHL L 29
5 Neg Marlborough School IW Matt Karnyski - AofHL L 28
(* teams advanced to elims) Total Opp Wins: 14 Total Points: 142.5